Интервью telegram каналу TAPIT (украинский язык)

Наша нова рубрика, «На сковорідці», — це цикл об’ємних інтерв’ю з представниками різних професій та посад зі сфери айті. І сьогодні в нас на сковорідці — Ігор Окландер!

Коротко про вас та компанію, де працюєте.

Мене звуть Ігор Окландер, я керую відділом маркетингу в групі компаній Infomir. Наша діяльність в основному пов’язана з міжнародним маркетингом, тому що більшість проектів групи спрямовані на глобальний ринок. Якщо казати про приставки MAG, то ринок збуту — більш ніж 150 країн. Аналогічні дані для проекту Middleware Ministra Player. Географія проекту Smart Outdoor LED — в основному ближнє закордоння, але зараз активно працюємо над ринками Західної Європи та Ближнього Сходу. Ще декілька проектів зараз знаходяться на завершальному етапі перед виходом на ринок США та Європи.

 

Чому саме маркетинг?

Мої батьки викладають маркетинг вже багато років, тому з дитинства я був занурений у атмосферу теорії маркетингу та в цілому экономічної науки. Через це в мене не було вибору. Можна сказати, що я — потомствений маркетолог;). У дійсності, мені дуже подобалось аналізувати події, що відбуваються, та пропонувати якісь шляхи оптимізації, досягнення результату шляхом упорядкування, генерації ідей. У маркетингу я можу реалізовувати ці прагнення з користю для себе та інших.

 

Яким був ваш шлях до керівника відділу маркетингу?

В Infomir я одразу прийшов на роль керівника, а вперше очолив відділ маркетингу в компанії Hi-Raise Constructions. Спочатку працював на посаді аналітика. У ході роботи багато чому вчився, підмічав моменти, які можна було б покращити, пропонував керівництву.

Мабуть, це не залишилося непомітним, і коли дійсний керівник залишив свою посаду — її запропонували мені. В цілому, я прихильник теорії того, що якщо хочеш чегось досягти, тобі потрібно докласти еквівалентну до цього кількість часових та працезатратних зусиль.

Тому не можу сказати, що шлях був легким. Разом з тим, я дуже вдячний усім, хто допомогав мені на цьому шляху, а особливо тим, хто довірив мені керівництво відділом доволі великої компанії в достатньо молодому віці.

 

Які заняття у звичайному житті ви вважаєте корисними для вашої діяльності?

Практично все, чим я займаюсь поза роботи допомагає мені в моїй діяльності. Спорт допомогає очистити розум та зконцентруватися. Музика — надихає на нові ідеї. Читання літератури, аналіз стрічки новин, перегляд аналітичних програм, мандрівки, спілкування з цікавими людьми — розширюють так необхідний маркетологу кругозір. Дозволяють поглянути на звичні речі під незвичним кутом.

 

Хто з видатних особистостей вас надихає? Може, це хтось з близьких?

Мене надихає приклад моїх батьків, які багато чого досягли в науковому середовищі самостійно, а найчастіше — й всупереч складних обставин. Вони навчили мене ніколи не здаватися та завжди шукати оптимальні шляхи вирішення задач.

Те ж саме можу сказати про тих керівників, з якими працював і працюю. Завжди є чому навчитися, перейняти щось корисне.

 

Де брати ідеї та натхнення?

Для мене універсальним методом генерації ідей є максимальне занурення в тематику, яку аналізую та сміжні з нею. Коли знаєш, що казали, писали й обговорювали по темі, можна дійти до ідеї синтезу чого небудь нового.

 

Які є хоббі? Вдається поєднувати їх з роботою?

Частково вже торкнувся своїх хоббі в попередніх відповідях. Я бігаю кроси. Пишу електронну музику в складі групи Medium. Люблю читати багато аналітичних викладок про геополітику, соціологію, макроекономіку та футурологію.

 

Чи став у нагоді маркетинговий досвід для просування музичного гурту?

Так, авжеж. В основному це торкається soft skills. Вміння почати розмову з потрібними людьми та не бути при цьому нав’язливим. Знати потреби власників лейблів, як своєї ЦА. Але в цілому, катастрофічно не вистачає часу зайнятися своїм музичним проектом повноцінно.

 

У зв’язку з захопленням футурологією, у нас виникло питання: як гадаєш, чи зміниться маркетинг у майбутньому? Яким він тоді буде?

Я би відштовхувався від того, що не зміниться. На константах легше побудувати прогноз.

Не зміняться базові потреби користувачів. Поки що, через перевантаження інформаційного поля рекламними повідомленнями, не бачу причин для зміну тренду на нативність. Абсолютно точно не зміниться тренд на персоніфікацію звернень. Гадаю, що детальні особисті дані будуть найзатребуванішим товаром у рекламодавців. Це буде відбуватися не з бажання краще дізнатися користувачів, щоб не заважати їм непотрібною рекламою. Причина — в одвічному прагненні знизити ціну ліду.

 

На твою думку, якими головними якостями повинен володіти гарний маркетолог?

Критичний до себе, скрупулезний, допитливий, сприйнятливий до всього нового. Має широкий кругозір, серйозну теоретичну підготовку з маркетингу, мікроекономіки, соціології, іншим економічних наук. Великим плюсом буде математична й статистична підготовка. Безумовно, володіє английською, а краще — кількома іноземними мовами.

 

У маркетингу важливіше креатив чи аналітика?

Зустрічне питання, що важливіше: ложка або виделка? При рішенні визначених задач знадобиться творчий нестандартний підхід, при роботі над іншими — необхідний аналіз. Гарний маркетолог знає, який інструментарій більш доречніше використовувати та коли.

 

Назвіть 5 головних ознак ідеальної компанії, в якій є змога впроваджувати правильний, з твоєї точки зору, маркетинг.

  • Робоча система наскрізної аналітики.
  • Висока швидкість реакції на змінення ринку.
  • Довіра керівництва до того, що роблять маркетологи.
  • Відкритість власників і ради директорів відносно планів на розвиток компанії.
  • Сприйнятливість компанії до нових ідей та гнучкість до їх імплементації.

Чим у двох словах відрізняється ринок в Україні від аналогічних у Америці/Європі/Азії?

Не багато чим: бюджетами, деякими способами просування. У цілому, головне — знати свою аудиторію та її потреби. Використовувати найбільш доречні для кожного ринку канали комунікації з потенційними та реальними користувачами, вимірюючи при цьому їх ефективність.

 

Що ви вважаєте успіхом?

Значне перевищення очікуваних показників.

 

Як налаштувати колектив на потрібний для роботи настрій?

Універсального рецепту немає. Усі колективи різні. Надто багато факторів для того, щоб радити якийсь певний підхід. У моєму випадку, налаштовувати особливим чином немає потреби. У колективі всі професіонали, давно в маркетингу. Можу сказати точно, що в атмосфері взаємоповаги та довіри, коли в колективі панує здоровий мікроклімат, задачі однозначно виконують з більшою ефективністю.

 

Як підбирати та чи легко знайти в Україні людей, що зможуть просунути продукт на весь світ?

Дуже важко, та я радий, що в поточному колективі зі мною працюють професіонали та однодумці. Мені здається, що професіоналів взагалі важко знайти у будь-якій сфері, незалежно від роду діяльності. Вони є, але завжди затребувані й практично не выходять на ринок праці.

 

З чого слід починати новачку в маркетингу, якщо він хоче досягти успіху?

Я писав на своєму сайті про те, як студенту-маркетологу влаштуватися на роботу до відділу маркетингу. Якщо коротко: з гарної теорії та бажання робити гарний якісний маркетинг. А це значить — навчитися дивитися на свій продукт та канали комунікації очима користувача, верифікувати гіпотези не умоглядними висновками, а статистичними даними.

 

Чи траплялося так, що на співбесіду приходив гарний спеціаліст, але ти, розуміючи, що він не вільється в колектив, відмовляв?

Такого в мене на практиці не було. Але фактор того, наскільки органічно людина увіллється в колектив, однозначно впливає на оцінку кандидатів. Створити гарну атмосферу дуже важко, зруйнувати — легко.

 

Чи зможе в реальному житті новачок одразу влаштуватися в гарну компанію? Чи варто одвічно чекати гарної пропозиції або краще починати хоч з чогось та поступово зростати?

Авжеж, потрібно з чогось починати. Будь-яка праця — це безцінний досвід та полігон для випробовування своїх теоретичних знань на практиці. Через реалізацію проектів формуєтся досвід, який згодом допоможе отримати бажану роботу. Усі зусилля не будуть марними та якщо працюєш на 100%, віддача, безумовно, не змусить на себе чекати. Роби, що повинен і нехай буде, що буде.

 

Яким інструментам ти надаєш перевагу?

Для вирішення кожної конкретної задачі існують певні інструменти. Ми ж не забиваємо цвях гаєчним ключем. Якщо все ж таки потрібно назвати якісь критерії, то я люблю інструменти, результат котрих можна виміряти.

 

Найкраща книжка для маркетолога. Чому саме вона?

Котлер «Основи маркетингу». З розуміння базових категорій необхідно починати всім.
Нерєш Малхотра «Маркетингові дослідження»
для розуміння широти застосування аналітичного інструментарію.
Ден Зарєлла «Інтернет-маркетинг за наукою». Із останнього, почав читати Ilya Katsov «Introduction to Algorithmic Marketing», доки що справляє дуже сильне враження.

 

Твої побажання нашим читачам.

Необхідно побажати поглинати нові знання, особливо в епоху технологічної сингулярності, де все більш нові технології вриваються до нашого життя з космічною швидкістю. Дуже важливо поєднувати віру в себе та постійне відчуття того, що ти ще чогось не знаєш.

На цьому все, до зустрічі з нашим наступним гостем «на сковорідці»!

 

Ссылка на канал: https://t.me/tapit